Головний бiль. Як знайти на нього управу?
Т.С. Міщенко, д. м. н., професор, заслужений діяч науки і техніки України, головний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Неврологія», І.В. Реміняк, к.м.н.
ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України»,
м. Харків
Що таке головний біль?
Головним болем (ГБ) або цефалгією прийнято називати болісне або просто неприємне відчуття в області голови. Головний біль є найчастішою скаргою, з якою хворі звертаються до лікаря будь-якої спеціальності. Головний біль є причиною 10-20% усіх звернень до лікаря. Вважається, що кожна людина в житті відчуває ГБ.
Який буває ГБ?
Головний біль буває майже у всіх, але причина його в кожному випадку різна. ГБ поділяється на первинний та вторинний.
Первинний ГБ - це самостійне захворювання. У цю групу відносять мігрень, головний біль напруги (ГБН), кластерний ГБ. Найбільш поширений в популяції населення саме первинний ГБ.
Вторинний ГБ є симптомом основного захворювання, наприклад пухлини головного мозку, перенесеної черепно-мозкової травми, артеріальної гіпертензії, вегето-судинної дистонії та інших захворювань головного мозку.
Чим характеризується головний біль напруги?
Головний біль напруги характеризується повторюваними нападами головного болю без специфічних особливостей. Згідно з критеріями Міжнародного товариства головного болю, діагноз вважається підтвердженим тільки після 10 типових нападів. Однак на ранніх стадіях ГБН такої кількості нападів ще не набереться. Щоб поставити діагноз, необхідно наявність двох з чотирьох наступних симптомів:
- Біль з обох сторін голови (двостороннiй біль)
- Біль постійний ниючий або стискаючий
- Біль слабкий або помірної інтенсивності
- Біль не посилюється при звичайному фізичному навантаженні.
Головний біль напруги часто виникає з обох сторін в області чола, потилиці, тімені. Його можна описати як стискаюче відчуття від занадто тугого головного убору або обруча, або як відчуття здавлення в області потилиці. Іноді ГБН викликає болючість при пальпації м'язів голови. Зазвичай біль триває від 30 хвилин до декількох днів, але частіше декілька годин.
Як часто зустрічається ГБН?
Найбільш поширеною формою первинного ГБ є ГБН. Майже кожен з нас час від часу відчуває ГБН, і майже у 40% населення ГБН відзначався протягом останнього року. ГБН розподіляється між статями приблизно 1:1, дещо частіше зустрічаючись у жінок. ГБН розвивається в будь-якому віці, але частіше у зрілому. Такий ГБ зустрічаються в сім разів частіше, ніж мігрень, але набагато рідше призводять до непрацездатності. Проте через те, що ГБН частіше зустрічається, він має таке ж або навіть більше суспільне значення, ніж мігрень.
Які різновиди головного болю напруги?
Зазвичай ГБН ділять на дві основні групи: епізодичний і хронічний. Епізодичні напади тривають менше 15 днів на місяць або менше 180 днів у році, а хронічний ГБН триває 15 або більше днів на місяць, або більше 180 днів на рік. У всьому іншому епізодичний і хронічний ГБН протікають однаково. Хронічним ГБН страждає близько 3% населення.
Як відрізнити головний біль напруги і мігрень?
Діагностичні симптоми головного болю напруги й мігрені різко відрізняються.
Головний біль при мігрені |
ГБН |
Одностороннiй |
Двохсторонній |
Смикаючий або пульсуючий |
Постійний ниючий або стискаючий /стягуючий |
Помірної інтенсивності |
Слабкої або помірної інтенсивності |
Посилюється при звичайномуфізичному навантаженні,наприклад, підйомі по сходах |
Не посилюється при звичайномуфізичному навантаженні |
Крім того, для ГБН не характерні специфічні симптоми мігрені. Зокрема, ГБН не супроводжується аурою або нудотою, і тільки в рідкісних випадках викликає світлофобію або фонофобію (але щось одне).
Чи є головний біль напруги спадковим захворюванням?
Існують дані про те, що епізодичний ГБН - це спадкове захворювання. Останні дослідження підтвердили, що хронічний ГБН, як і мігрень, також є сімейним захворюванням.
Як лікується головний біль напруги?
Лікування ГБН можна розділити на дві основні категорії: медикаментозне і немедикаментозне. Медикаментозна терапія спрямована на лікування самого нападу ГБ і на попередження розвитку подальших нападів ГБ.
Яке немедикаментозне лікування застосовується при епізодичному головному болю напруги?
Іноді вирішення стресових ситуацій сприяє припиненню ГБ. Часто допомагають методи управління стресом, включаючи релаксацію і біологічний зворотний зв'язок, а також когнітивну / поведінкову терапію. Іноді розвитку головного болю сприяє положення тіла (наприклад тривале виконання роботи при незручному положенні голови). У цих випадках можуть допомогти ергономічні зміни робочого місця або просто зміна пози (наприклад, встати і потягнутися). Позбутися ГБ допомагають регулярне харчування, спокійний сон і фізичні вправи.
Якщо ГБН викликаний спазмами або напругою м'язів голови або шиї, можуть допомогти фізичні методи лікування (наприклад, місцеві аплікації тепла або холоду, валики під шию та ін.) Також застосовуються фізіотерапевтичне лікування, масаж, голковколювання та ін.
Яке лікування застосовують під час нападу головного болю напруги?
Головний біль напруги можна лікувати простими анальгетиками на зразок аспірину, парацетамолу, ібупрофену, напроксену натрію і кетопрофену. Можна застосовувати і комбіновані анальгетики. Проте спроби впоратися з ГБН, шляхом застосування одних лише анальгетиків або нестероїдних протизапальних препаратів, часто виявляються неефективними. Ці препарати не впливають на першопричину болю і психоемоційний стан.
Хороший ефект в купуванi нападу ГБН дає прийом препарату Спазго (Ananta Medicare, Великобританія). Однієї таблетки Спазго зазвичай достатньо для усунення нападу. Спазго містить 500 мг парацетамолу та 20 мг дицикломіну гідрохлориду в одній таблетці. Парацетамол має знеболювальний, а дицикломін - спазмолітичний ефект. Завдяки комбінації цих компонентів знеболюючий ефект посилюється.
Що таке рикошетний головний біль?
Препарати, що застосовуються для купування ГБ, у разі передозування можуть самі стати причиною головного болю. Фактично рикошетний головний біль можуть викликати будь-які ліки, тому важливо обмежувати дози всіх препаратів під час нападу. У середньому епізодичний ГБН розвивається два рази на місяць. При хронічному ГБН, коли головний біль турбує 15 і більше днів на місяць, ризик розвитку рикошетного болю досить великий. Щоб уникнути рикошетного ГБ, препарати для лікування нападів зазвичай не можна використовувати частіше двох або максимум трьох днів на тиждень.
Яке значення має профілактичне лікування головного болю напруги?
У ряді випадків хворим, що страждають ГБН, призначають профілактичне лікування. Воно може бути показане в тих випадках, коли через головного болю пацієнт непрацездатний протягом трьох або більше днів щомісяця. Крім того, профілактичне лікування може призначатися при ризику появи рикошетного головного болю через часту потребу в анальгетиках. Профілактична терапія є методом вибору, якщо симптоматичне лікування нападів ГБН неефективне або протипоказане. Нарешті, при наявності супутніх захворювань, які потребують лікування (наприклад, депресії), і головного болю, їх, по можливості, потрібно лікувати одним і тим же препаратом.
Які препарати зазвичай застосовуються для профілактичного лікування головного болю напруги?
Найчастіше застосовуються антидепресанти.
Чи існує універсальний рецепт від головного болю?
На жаль, його немає. Рятується кожен по-своєму: хто випиває таблетку, хто - чашку кави, а хто - чарку коньяку. Ефект може бути як рятівний, так і прямо протилежний, так як Ви не завжди знаєте причину головного болю. Тому найкращий рецепт - це ретельне обстеження у фахівців (наприклад, за допомогою комп'ютерного томографа або магнітно-резонансного томографа і т.п.). Адже самолікування рятує до певного часу, а якщо Ваш недуг приймає серйозний оборот, то без допомоги лікарів не обійтися.
У яких випадках не можна пускати справу на самоплив :
- коли Ви відчуваєте побічні симптоми - слабість, оніміння окремих частин тіла, погіршення зору, втрату пам'яті;
- якщо головний біль поступово зростає по силі, тривалості і частоті;
- якщо раптово біль стає нестерпним (перш Ви подібного не відчували!);
- якщо біль виникає після того, як Ви щось зачепили головою;
- якщо біль супроводжують висока температура, утруднене дихання, сухість у роті, нудота.
Будьте розсудливі - зверніться до лікаря!
Даний розділ призначений виключно для фахівців в області охорони здоров'я.
Якщо ви не є фахівцем в галузі охорони здоров'я (лікарем, провізором або медичним працівником), вам не рекомендується відвідувати цей розділ. Підтверджуючи, що ви є фахівцем в галузі охорони здоров'я, ви погоджуєтеся з усіма наступними умовами користування цим розділом:
- Даний розділ об'єднує в собі різного роду інформацію наукового та іншого характеру в області медицини і охорони здоров'я;
- Даний розділ призначений для ознайомлення фахівцями в галузі охорони здоров'я з новими науковими дослідженнями і розробками в області медицини і охорони здоров'я;
- Даний розділ також призначений для спілкування та обміну фахівцями в галузі охорони здоров'я професійним досвідом і знаннями.
- Інформація, викладена в даному розділі, представлена виключно з ознайомчою метою, не носить рекламного характеру, і не може розглядатися як спосіб застосування;
- Довідники лікарських препаратів, представлені в даному розділі, носять інформаційний, ознайомлювальний характер і містять виключно інформацію, що є офіційною інструкцією із застосування лікарського препарату.
Натискаючи ОК, Ви підтверджуєте, що є фахівцем в галузі охорони здоров'я