ananta medicare
НЕСКІНЧЕННА ТУРБОТА ПРО ВАШЕ ЗДОРОВ'Я
Україна
Україна
Пацієнтам

ЗАТРИМКА СТАТЕВОГО РОЗВИТКУ ХЛОПЧИКІВ-ПІДЛІТКІВ

Ми продовжуємо публікацію роботи уролога, фахівця вищої кваліфікаційної категорії, заслуженого лікаря України Косенко Володимира Миколайовича.

На цей нарис обов'язково повинні звернути увагу молоді батьки, у яких ростуть хлопчики й які хочуть своїй дитині здорового благополуччя в майбутньому, а самі хотіли б стати щасливими бабусями і дідусями.

Справа в тому, що після чергової «розумної і раціональної» медичної реформи спостереження за підлітками передали педіатрам, тим самим відсунувши обов'язкову зустріч з урологом на невизначені строки. Вже юнаками (18 років і більше) діти з'являються у лікаря уролога, коли проблема запущена, а часом вже не піддається корекції.

      Треба зізнатися, що у вітчизняній медицині, проблемі порушення статевого розвитку підлітків приділяється мало уваги. Важливе значення має і те, що виявлення цієї патології повинно відбуватися в 12-14 років, а саме в цей період підлітки залишаються без достатньої уваги. До кінця не регламентовано – хто повинен займатися дітьми з інфантильними порушеннями, тобто із статевим недорозвиненням - педіатри, генетики, ендокринологи, гінекологи, урологи, чи можеандрологи?

Виходить, що всі потроху, а зокрема – ніхто не займається. А якщо врахувати психічний стан дитини, його замкнутість, небажання розмовляти на цю тему, то можна зрозуміти всі складнощі виявлення цієї хвороби.

Чоловічий гіпогонадизм – це недостатня насиченість організму статевими гормонами зі зниженням функції статевих залоз. Причини такої проблеми найрізноманітніші:

– вроджені синдроми, пов'язані з патологією гіпофіза і гіпоталамуса;

–аномалії розвитку, пов'язані з генетичними абераціями (порушеннями);

– запалення статевих органів після травм;

– конституціональна затримка статевого і фізичного дозрівання – більш ніж в половині випадків.

Ця патологія, якщо своєчасно її не скориговані, може привести до серйозних відхилень у функціонуванні інших органів і систем, аж до порушення репродуктивності, тобто дітонародження і може стати причиною фізичної і соціальної неповноцінності юнаків. Актуальність вивчення цієї проблеми визначається ще й тим, що підлітки з порушенням статевого дозрівання складають групу високого ризику прикордонних психічних порушень, аж до спроб самогубства.

САМЕ ТОМУ МИ ЗВЕРТАЄМОСЯ ДО БАТЬКІВ – відірвіться від своїх дорослих, страшно важливих справ і уважно подивіться на своїх синів-підлітків.

Андрогенна недостатність починає виявлятися у віці 12 років – інфантильна статура, кінцівки відносно довгі, талія завищена, часто стегна ширше плечей, відкладення підшкірного жиру на грудях, талії, внизу живота за жіночим типом. М'язи в'ялі, слабкі, та й сама дитина стає якоюсь пухкою–як ходячий кисіль, а голос високий, дитячий, як у півня. Іноді діти маленького зросту, значно відстають від однолітків.

У психічному аспекті звертає на себе увагу «евнухоідний характер» – боязкість, слабкість волі, апатія, відхід від колективу, бажання захистити себе від спілкування з однолітками, дріб'язковість, егоїстичність, дратівливість, плаксивість, мстивість, часом жорстокість (щодо тварин і комах). Намагаючись приховати від оточуючих свій недолік, діти прагнуть вдавати з себе дорослих в їх розумінні – починають палити, вживати алкоголь, лихословити, розповідати вигадки про свою рішучість, сміливість.У той же час виражена астенізація – постійна настороженість, виснаженість уваги, швидка стомлюваність. Діти вкрай болісно ставляться до наявних у них дефектів зовнішності - недорозвинення статевих органів, відсутність оволосіння лобка і пахв, «півнячий голос», жирові відкладення, збільшення грудей і т.д. Вони відчувають важкі сумніви у своїй подальшій повноцінності, можливості жити статевим життям, мати дітей. В результаті формується психотравмуючафіксація уваги на своїх недоліках.

Найбільш помітна інфантильність зовнішніх статевих органів – статевий член не більше 5 см, крихітні яєчка до 43 см, немає складчастості і відвисання мошонки. Лобкове і пахвове оволосіння відсутнє або виражено слабо, немає нічних полюцій, які повинні починатися з 13-14 років. Все це легко помітити неозброєним оком. У той же час хочу зауважити, що клінічна оцінка затримки статевого дозрівання повинна проводитися тільки фахівцем. Тому головне вашезавдання, ШАНОВНІ БАТЬКИ, при найменшій підозрі на інфантильність дитини, необхідно взяти за руку ваше чадо і прямо до лікаря, оскільки він сам туди не піде ні за які пряники.

При гіпогонадизмі дуже важливим є час, коли розпочато лікування. З віком чутливість до лікування знижується, а найкращі результати можливо отримати у віці від

12 до 16 років. Несвоєчасна діагностика і лікування погіршує віддалений прогноз, особливо це стосується фертильності, тобто здатності мати дітей.

Дуже важливим є питання про лікарську етику, взаємодію з батьками і взаєморозуміння з підлітком, оскільки у таких дітей формується стійке уявлення про власну неповноцінність або фізичну ущербність. Не можна допустити, щоб ці психоемоційні відхилення прогресували і закріпилися в свідомості підлітка. Необхідно негайно почати руйнування фантома неповноцінності шляхом багаторазового повторення, як мантри, що нічого немає страшного, це часто зустрічається, легко піддається лікуванню і приводите приклади зі свого дитинства, нехай навіть вигадані ...

Лікування підлітка з затримкою статевого розвитку обов'язково є комплексним– медичні препарати, фітотерапія, фізіотерапія, лікувальна фізкультура, медико-психологічна корекція. Ефективність терапії проявляється вже після першого місяця лікування. І ви з подивом побачите сяючі очі своїх хлопчаків, їх розправляються плечі, емоційну впевненість в завтрашньому дні. Характер буде змінюватися прямо на очах – діти стають спокійнішими, зникаєагресивність, вони відкриваються для спілкування, вже можуть за себе постояти. Ось це і повинно, шановні батьки, переконати вас довести розпочату справу до кінця, бо найкоротший курс лікування досягає 2,5 - 3 місяців.

Щодо харчування, тослід виключити споживання консервованих і копчених м'ясних продуктів, а також слід звернути особливу увагу на очищену питну воду, вживання риби в різних іпостасях, а також великої кількості бобових гарнірів – бобів, гороху, квасолі, сої, горіхів, меду і т.д.

При розгляді віддаленого прогнозу ще раз хочу наголосити на необхідності ранньої діагностики і лікування. Ймовірно, що багато випадків гіпогонадизму у дорослих чоловіків зі зниженою статевою функцією, безпліддям, різними нервово-психічними захворюваннями мають коріння в дитячому віці. Разом з тим, лише в підлітковому віці можна розраховувати на певний успіх в лікуванні затримки статевого розвитку.

 

Будьте здорові!

 

Далі буде ……..

 

 

 

Задати питання