ananta medicare
НЕСКІНЧЕННА ТУРБОТА ПРО ВАШЕ ЗДОРОВ'Я
Україна
Україна
Пацієнтам

БЕЗПЛІДДЯ У ШЛЮБІ

Більшість чоловіків і жінок вважають за краще самотності – шлюбний союз. Але він виявляється дуже неміцним, якщо відносини не базуються на фундаменті дружби і взаєморозуміння. Якщо звучить - «Це не твоя справа! Іди на кухню і вари борщ... », то дні такої сім'ї добігають кінця. А ще якщо в родині немає дитини, то це не сім'я, а утопія.

Діагноз – БЕЗПЛІДДЯ - лякає дуже багатьох чоловіків і жінок. Ми не будемо говорити про молодіжний рух чайлдфрі, де молоді люди свідомо позбавляють себе можливості мати дітей. Вони хочуть жити тільки для себе і заради себе. А адже з віком обов'язково настане час, коли розсудлива людина відчує гостру нестачу своєї маленької копії, а шляху назад вже не матиме. Мені щиро шкода цих людей.

Адже все, що залишиться після нас – багатство, слава, успішність – це ніщо, в порівнянні з народженням дитини. Діти – найголовніше багатство, найбільша радість і головна наша спадщина на землі. Навіть в Біблії говориться, що якщо ти дожив до народження правнука, взяв участь у його вихованні, то місце в раю тобі забезпечено.

На жаль, близько 10-15% шлюбів бувають безплідні. Безплідним шлюб вважається, якщо на протязі 2-х років регулярного статевого життя без контрацепції вагітність не настає. За даними медичної статистики на першому місяці подружнього життя вагітніють до 20% жінок, на першому році до 60%, на другому - 10%. Таким чином, в переважній більшості шлюбів бажана вагітність наступає в 90% випадків.

Розрізняють первинне безпліддя, коли у жінки ніколи не наступала вагітність, і вторинне - коли після декількох вагітностей зачаття не настає. Також є абсолютне безпліддя – коли існують зміни, при яких вагітність неможлива, а також  є відносне безпліддя – коли ймовірність вагітності знижена.

Пошук винуватця безпліддя в сім'ї завжди є болючим. Існує думка, що здатність до здійснення статевого акту рівнозначно здатності до запліднення. На цій підставі більшість чоловіків відмовляється від обстеження і направляє до лікаря своїх дружин. На питання – хто частіше винен в бездітності сім'ї, чоловік або жінка – твердої відповіді не існує. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я – в Америці до 40% винні жінки, а до 60% – чоловіки; на Кавказі – 65% винні жінки, а 35% – чоловіки. Більшість вчених мужів сходяться на думці, що за світовою статистикою до 60% винні жінки, до 30% – чоловіки, а в 10% випадків винні обоє. Тому в кожному окремому випадку необхідно обстежити обох.

Проблемою запліднення люди цікавилися завжди. Стародавні греки називали жіночі геніталії раковиною Афродіти, що символізувало таїнство зачаття. Згідно з міфами сама Афродіта народилася з піни морської, нам дітей приносять лелеки, багаті люди знаходять дітей в доларової капусті, щасливі народжуються в сорочці, а майбутні пожежники – у тушкованій капусті.

А якщо серйозно, то при статевому акті в чоловіка виділяється 2-4 мл еякуляту, що складається з сперматозоїдів і сім'яної рідини. Сперматозоїди виробляються в яєчках, а сім'яна рідина – в передміхуровій залозі, що представляє собою железисто-стромальний орган, розміром з каштан і знаходиться у шийки сечового міхура. Раніше вважалося нормою кількість сперматозоїдів до 60 млн в мілілітрі, зараз допускається до 20 млн, обов'язкова активність до 80%. Жінка готує лише одну яйцеклітину, плекає її і дозріває в яєчнику. А в цей час мільйони сперматозоїдів штовхаючись ліктями, поспішаючи один перед одним, пробиваються по статевих шляхах до місця зустрічі з бажаною яйцеклітиною. Злиття в екстазі відбувається в черевному відділі яйцепроводу – один найспритніший щасливчик сперматозоїд і важлива дама яйцеклітина. Утворюється запліднене яйце, яке поступово, з почуттям власної гідності, йде назад в матку, впроваджується в стінку, де і буде розвиватися новий організм. Решта сперматозоїдів залишається ні з чим, і з горя гинуть і розсмоктуються. Як бачите, досить складний шлях до заповітної мети, занадто багато умов треба для зачаття дитини. Тому причини безпліддя такі різноманітні і їх так багато.

Поговоримо спочатку про чоловіче безпліддя. Чоловіки сумно жартують – коли чоловік почув від лікаря свій страшний діагноз – безпліддя, він так розгубився, що не знав, як сказати про це своїй вагітній дружині.

     Найбільш частими причинами безпліддя у чоловіків є порушення вироблення сперматозоїдів, неякісна сім’яна рідина і механічна непрохідність сім'яних протоків. Чоловіче сім'я виробляється в яєчках і має відповідати кільком параметрами – не менше 20 млн сперматозоїдів в 1 мл сперми, швидкість пересування не менше 2-3 мм/хв, активна рухливість поступального характеру до 80% (веретеноподібний, гойдаючий, маятникоподібний рух не годиться), наявність форм сперматозоїдів без патологічних змін до 70-80% у всьому еякуляті. Причини порушення вироблення сперматозоїдів різні:

--вроджена і набута патологія яєчок (крипторхізм, гіпогонадизм)

--різноманітні запалення і ускладнення після них (сифіліс, паротит, гонорея і т.д.);

--порушення обміну речовин (цукровий діабет, ожиріння);

--гормональний дисбаланс (захворювання щитовидної залози, надниркових залоз, гіпофізо- гіпоталамічна недостатність);

--робота з промисловими отрутами (свинець, бензин, фосфор, миш'як, с/г отрути);

--хронічні загальні хвороби (туберкульоз, променева хвороба).

Імовірність чоловічого безпліддя значно зростає у тих, хто вживає алкоголь. Навіть нечасте вживання алкоголю (кілька разів на місяць, а це все одно отрута для паренхіми яєчок) знижує ймовірність запліднення до 40%. Сумна статистика і для тих, хто приймає наркотики, а також для тих, у кого виснажлива робота або постійний стрес.

Друга група причин безпліддя – це порушення якості сперми, яка виробляється в передміхуровій залозі. Якщо уявити, то головна дійова особа, так би мовити господар процесу запліднення – сперматозоїд, а його охоронець – сім’яна рідина. Сперматозоїди відчувають себе комфортно у слаболужному середовищі, а піхвова середа є кислою. І без допомоги лужної сім’яної рідини сперматозоїдам не вижити. Це особиста гвардія господаря - Яничари, які готові померти, але врятувати господаря. Ця гвардія сміливо кидається в бій, на мінне поле, гине, але кисле середовище олужнює, очищаючи життєвий простір для сперматозоїдів. У зв'язку з такою високою затребуваністю продукції простати, будь-які негаразди в цій кузні кадрів Яничарів, можуть привести до проблеми безпліддя.

Про захворювання простати, про зміни і ускладнення ми поговоримо в наступних нарисах, а зараз перейдемо до третьої групи можливих причин безпліддя.

Третя причина – це механічна непрохідність в яєчках, простаті, матці, маткових трубах. Призводять до цього запальні захворювання – гонорея, трихомоніаз, хламідіоз і тому подібні інфекції, що передаються статевим та побутовим шляхом. Вони призводять до появи рубців, спайок, звужень і непрохідності протоків. Так якщо ще проводиться лікування не професіоналом, а за порадою друзів або ще гірше за рекомендаціями з інтернету.

Набагато рідше зустрічаються нервово-психічні розлади, коли викиду сім’я не відбувається, так звана ретроградна еякуляція.

            Тепер перейдемо до безпліддя у жінок. З огляду на те, що в 60% винними в безплідному шлюбі виявляються жінки, то і причинно-наслідкових порушень у них більше.

По-перше, первинне безпліддя – обумовлене недорозвиненням статевого апарату або пороками розвитку жінки. В такому випадку, медицина тут безсила, тому необхідна вища математика – генна інженерія. Сумний жарт – гени пальцем не задавиш ...

По-друге, найчастішою причиною безпліддя у жінок є запалення статевих органів – яєчників, маткових труб, матки. Особливо небезпечна гонорейна і трихомонадна інфекції, туберкульоз статевих органів.

По-третє, штучний аборт, навіть проведений лікарем у медичній установі, нерідко є причиною безпліддя, а також порушення ритму місячних – дисменореї.

По-четверте, запалення може привести до підвищеної агресивності вагінального вмісту до сперматозоїдів, що призводить до їх загибелі на далеких підступах до жаданої яйцеклітини. І вже ніякий чоловік не зможе зробити цю жінку мамою.

По-п’яте, останнім часом зустрічаються випадки, коли шлюб безплідний, хоча чоловік та дружина абсолютно здорові і навіть мають дітей від попередніх шлюбів. Це пояснюється алергічним антагонізмом між сім’ям чоловіка і яйцеклітиною дружини. Така собі особистісна ідіосинкразія. Від кума понести може, а від чоловіка – ні. Проте чоловікові роздолля – не потрібно ніякої контрацепції. Як в анекдоті навпаки - Любий, я хочу тебе потішити. Відтепер нам цілих дев'ять місяців не треба захищатися!

Як бачите, причин для безпліддя в шлюбі дуже багато. Найбільш важливе в проблемі безпліддя – його попередження з наймолодшого віку. Особливо це стосується випадкових статевих зв'язків і самолікування хвороб, що передаються статевим шляхом. Треба запам'ятати найголовніше – будь-які функціональні порушення в переважній більшості – виліковні. Просто треба не соромитись і своєчасно звернутися до лікаря. 

Задати питання