ananta medicare
НЕСКІНЧЕННА ТУРБОТА ПРО ВАШЕ ЗДОРОВ'Я
Україна
Україна
Пацієнтам

Хвороби серця і судин. Профілактика атеросклерозу

До чого призводить високий рівень холестерину в крові?

Кожен з нас знає, що високий рівень холестерину є причиною атеросклерозу.

Залежно від того, в яких посудинах відкладається холестерин, у людей з атеросклерозом виникають різні проблеми. Люди з ураженими атеросклерозом, кровоносними судинами серця страждають від стенокардії, яка часто закінчується інфарктом. Коли атеросклерозом вражені судини, що несуть кров до мозку, може розвинутися інсульт. Якщо захворювання позначається на судинах ніг - розвивається облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок.


Чому розвивається атеросклероз?

Холестерин потрапляє в організм з їжею і синтезується в печінці. Організму цілком достатньо того холестерину, який синтезується печінкою. Але людина споживає велику кількість холестерину з їжею. Його основне джерело - жирні продукти тваринного походження. Якщо їх багато в раціоні харчування, то вміст холестерину в крові збільшується, і він з необхідного організму одного перетворюється в смертельного ворога. Сам по собі холестерин однаковий, але в крові він знаходиться в різних комплексах з іншими жировими і білковими речовинами - їх називають ліпопротеїдами. Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) несуть холестерин з кров'ю в тканини з кишечника і печінки. Якщо холестеринових частинок занадто багато, то в крові накопичується надлишок холестерину. І ось тоді ліпопротеїди низької щільності можна назвати "поганими" формами холестерину. Надлишок холестерину "обживає" стінки кровоносних судин. Навколо цих відкладень утворюється сполучна тканина. Це і є атеросклеротичні бляшки, що звужують просвіт судин і ускладнюють рух крові. Згодом бляшка розкривається, як нарив, і утворюється тромб, який неухильно зростає. Поступово він закриває, як пробка, весь просвіт судини. Ось чому розвиваються такі страшні захворювання, як інфаркти та інсульти. Їх початок пов'язано з підвищеним рівнем холестерину - ХС, який знаходиться в "поганих" ліпопротеїдах низької щільності - ЛНП. У розгорнутому лабораторному аналізі крові показник "поганого" холестерину позначається ХС ЛНП або ЛПНЩ. Але в крові знаходяться і "хороші" ліпідно-білкові комплекси. Їх називають ліпопротеїдами високої щільності - ЛВП. Вони видаляють холестерин з місць його накопичення в стінці судин і не дають утворитися атеросклеротичним бляшкам.


Які показники холестерину і ЛПНЩ є нормальними, а які підвищеними?

Існує пряма залежність між збільшенням концентрації холестерину і ЛПНЩ в плазмі і появою ризику атеросклеротичного ураження як судин серця, так і інших судин.

Кардіологи всього світу дотримуються думки, що кожна людина старше 20 років повинна знати свій рівень холестерину та його розподіл в "поганих" і "хороших" комплексах. У таблиці вказані нормальні і підвищені концентрації холестерину і ЛПНЩ в плазмі.

 

Показник

 

 

Норма

 

Підвищенний рівень 

 

Високий рівень 

 

Холестерин, ммоль/л

 

 

3,6 – 5,2

 

5,2 – 6,5

 

більше 6,5

 

ЛПНП, ммоль/л

 

 

меньше 3,5

 

3,5 – 4,0

 

більше 4,0

Отже, в нормі рівень загального холестерину 3,6 - 5,2 ммоль/л, цифри 5,2 - 6,5 ммоль/л свідчать про те, що Ви потрапляєте до групи ризику розвитку атеросклерозу. Рівень загального холестерину від 6, 5 до 8,0 ммоль/л свідчать про помірну гіперхолестеринемії, вище 8,0 ммоль/л - про виражену гіперхолестеринемії.

У нормі вміст ЛПНЩ - не більше 3,5 ммоль/л, підвищеним є зміст від 3,5 до 4,0 ммоль/л, високим - понад 4,0 ммоль/л.

Якщо холестерин і ЛПНЩ підвищені - пора бити на сполох!


Профілактика атеросклерозу

Атеросклерозу сприяє малорухливий спосіб життя, куріння, жирна їжа, а також надмірна прибавка в вазі. Профілактика атеросклерозу вимагає переходу на їжу, що містить мало жиру і холестерину. Крім того, необхідно регулювати кров'яний тиск за допомогою дієти і, якщо потрібно, лікарських препаратів. Дуже важливо виконувати фізичні вправи (особливо при малорухливому способі життя), підтримувати нормальну вагу, відмовитися від куріння. Якщо високий рівень ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) не знижується при зміні способу життя і дієти, потрібно приймати препарати, що знижують рівень холестерину.


Що робити, щоб уповільнити розвиток атеросклерозу?

Коли клінічні ознаки атеросклерозу вже з'явилися, можна уповільнити його прогресування, а в деяких випадках і викликати зворотний розвиток атеросклеротичних змін, використовуючи гіполіпідемічні засоби, що знижують вміст холестерину в складі ЛПНЩ і підвищують рівень пов'язаного з ЛПВЩ холестерину в крові. 

 

 

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я

Задати питання