ananta medicare
НЕСКІНЧЕННА ТУРБОТА ПРО ВАШЕ ЗДОРОВ'Я
Україна
Україна
Пацієнтам

Головний біль. Як знайти управу?

Т.С. Міщенко, д. М. Н., Професор, заслужений діяч науки і техніки України, головний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Неврологія», І.В. Реміняк, к.м.н. ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України", м.Харків


Що таке головний біль?

Головним болем (ГБ) або цефалгией прийнято називати хворобливе або просто неприємне відчуття в області голови. Головний біль є найчастішою скаргою, з якою хворі звертаються до лікаря будь-якого фаху. Головний біль є причиною 10-20% всіх звернень до лікаря. Вважається, що кожна людина в житті відчуває ГБ.


Які бувають ГБ?

Головний біль буває майже у всіх, але причина її в кожному випадку різна. Все ГБ діляться на первинні і вторинні.

Первинна ГБ - це самостійне захворювання. У цю групу відносять мігрень, головний біль напруги (ГБН), кластерна ГБ. Найбільш поширена в популяції населення саме первинна ГБ.

Вторинна ГБ є симптомом основного захворювання, наприклад пухлини головного мозку, перенесеної черепно-мозкової травми, артеріальної гіпертензії, вегето-судинної дистонії та ін. захворювань головного мозку.


Чим характеризується головний біль напруги?

Головний біль напруги характеризується повторюваними нападами головного болю без специфічних особливостей. Відповідно до критеріїв Міжнародного товариства головного болю, діагноз вважається підтвердженим тільки після 10 типових нападів. Однак на ранніх стадіях ГБН такої кількості нападів ще не набереться. Щоб поставити діагноз, необхідно наявність двох з чотирьох наступних симптомів:

 • Біль по обидва боки голови (двостороння біль)
 • Біль постійна ниюча або давить
 • Біль слабка або помірної інтенсивності
 • Біль не посилюється при звичайному фізичному навантаженні

Головний біль напруги часто виникає з обох сторін в області чола, потилиці, тімені. Її можна описати як давить відчуття від занадто тугий капелюхи; як біль, що стискає обручем або як відчуття здавлення в маківці. Іноді ГБН викликає хворобливість при пальпації м'язів голови. Зазвичай біль триває від 30 хвилин до декількох днів, але частіше кілька годин.


Як часто зустрічається ГБН?

Найбільш поширеною формою первинної ГБ є ГБН. Майже кожен з нас час від часу відчуває ГБН, і майже у 40% населення ГБН відзначалася протягом останнього року. Кількість частіше зустрічаючись у жінок, ГБН розподіляється між статями приблизно 1: 1. ГБН розвиваються в будь-якому віці, але частіше, в зрілому. Такі ГБ зустрічаються в сім разів частіше, ніж мігрень, але набагато рідше призводять до непрацездатності. Проте через часту народження ГБН мають таке ж або навіть більше суспільне значення, ніж мігрень.


Які різновиди головного болю напруги?

Зазвичай ГБН ділять на дві основні групи: епізодичну і хронічну. Епізодичні напади тривають менше 15 днів на місяць або менше 180 днів у році, а хронічна ГБ триває 15 або більше днів на місяць, або більше 180 днів в році. У всьому іншому епізодична і хронічна ГБ протікають однаково. Хронічної ГБН страждає близько 3% населення.


Як відрізнити головний біль напруги і мігрень?

Діагностичні симптоми головного болю напруги і мігрені різко відрізняються.

 • Головний біль при мігрені ГБН 
 • Одностороння
 • Двостороння
 • Смикаюча або пульсуюча
 • Постійний ниючий або стискаючий
 • Помірної інтенсивності
 • Слабкою або помірної інтенсивності

Крім того, для ГБН не характерні специфічні симптоми мігрені. Зокрема, ГБН не супроводжується аурою або нудотою, і тільки в рідкісних випадках викликає светофобію або фонофобію (але щось одне).


Чи є головні болі напруги спадковим захворюванням?

Існують дані про те, що епізодична ГБН - це спадкове захворювання. Останні дослідження підтвердили, що хронічна ГБН, як і мігрень, також є сімейним захворюванням.


Як лікується головний біль напруги?

Лікування ГБН можна розділити на дві основні категорії: медикаментозне і немедикаментозне. Медикаментозна терапія спрямована на лікування самого нападу ГБ і на попередження розвитку подальших нападів ГБ.


Яке немедикаментозне лікування застосовується при епізодичній головного болю напруги?

Іноді дозвіл стресових ситуацій сприяє припиненню ГБ. Часто допомагають методи управління стресом, включаючи релаксацію і біологічний зворотний зв'язок, а також когнітивну / поведінкову терапію. Іноді розвитку головного болю сприяє положення тіла (наприклад тривале виконання роботи при незручному положенні голови). У цих випадках можуть допомогти ергономічні зміни робочого місця або просто зміна пози (наприклад, встати і потягнутися). Позбутися від ГБ допомагають регулярне харчування, спокійний сон і фізичні вправи.

Якщо ГБН викликана спазмами або напругою м'язів голови або шиї, можуть допомогти фізичні методи лікування (наприклад, місцеві аплікації тепла або холоду, валики під шию і ін.). Також застосовуються фізіотерапевтичне лікування, масаж, голковколювання та ін.


Яке лікування застосовують під час нападу головного болю напруги?

Головний біль напруги можна лікувати простими анальгетиками та можно застосовувати комбіновані анальгетики. Однак спроби впоратися з ГБН, шляхом застосування одних лише анальгетиків або нестероїдних протизапальних препаратів, часто виявляються неефективними, ці препарати не впливають на першопричину болю і психоемоційний стан.

Хороший ефект в купірування нападу ГБН дає прийом препарату Спазго® 10 (Ananta Medicare, Великобританія). Препарат в аптеці відпускається без рецепта. Однією таблетки зазвичай досить для усунення нападу. Препарат містить 500 мг парацетамолу та 20 мг дицикломіну гідрохлориду в одній таблетці. Парацетамол має знеболювальну, а дицикломін - спазмолітичний ефект. Завдяки комбінації цих компонентів знеболюючий ефект посилюється.


Що таке рикошетний головний біль?

Препарати, що застосовуються для купірування ГБ, в разі передозування можуть самі стати причиною головного болю. Фактично рикошетний головний біль може викликати будь-які ліки, тому важливо обмежувати дози всіх препаратів під час нападу. В середньому епізодична ГБН розвивається два рази на місяць. При хронічній ГБН, коли головні болі турбують 15 і більше днів на місяць, ризик розвитку рикошетного болю досить великий. Щоб уникнути рикошетні ГБ, препарати для лікування нападів зазвичай не можна використовувати частіше двох або максимум трьох днів в тиждень.


Яке значення має профілактичне лікування головного болю напруги?

У ряді випадків хворим, що страждають ГБН, призначають профілактичне лікування. Воно може бути показано в тих випадках, коли через головний болю пацієнт непрацездатний протягом трьох або більше днів на місяць. Крім того, профілактичне лікування може призначатися при ризику рикошетні головних болів через часту потреби в анальгетика. Профілактична терапія є методом вибору, якщо симптоматичне лікування нападів ГБН неефективно або протипоказано. Нарешті, при наявності супутніх захворювань, які потребують лікування (наприклад, депресії) і головний біль потрібно, по можливості, лікувати одним і тим же препаратом.


Чи існує універсальний рецепт від головного болю?

На жаль, його немає. Рятується кожен по-своєму: хтось випиває таблетку, хто - чашку кави, а хто - чарку коньяку. Ефект може бути як рятівний, так і прямо протилежний, так як Ви не завжди знаєте причину головного болю. Тому кращий рецепт - це ретельне обстеження у фахівців (наприклад, за допомогою комп'ютерного томографа або магнітно-резонансного томографа та т.п.). Адже самолікування рятує до пори до часу, а якщо Ваш недуга стає серйозною, то без допомоги лікарів не обійтися.


У яких випадках не можна пускати справу на самоплив:

 • коли Ви відчуваєте побічні симптоми - слабкість, оніміння окремих частин тіла, погіршення зору, втрату пам'яті;
 • якщо головні болі поступово збільшуються за силою, тривалості і частоті;
 • якщо раптово біль стає нестерпним (перш Ви подібного не відчували!);
 • коли біль виникає після того, як Ви щось зачепили головою;
 • якщо болі супроводжують висока температура, утруднене дихання, сухість у роті, нудота.

 

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я

Задати питання