Клітинна терапія спрацювала при розсіяному склерозі
Нове дослідження, оцінює ефективність аутологічних мезенхімальних стовбурових клітин при прогресуючому розсіяному склерозі. У 48 пацієнтів, показало обнадійливі результати: щодо прогресування інвалідності клітинна терапія мала значні переваги в порівнянні з плацебо.
Подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження другої фази, яке експерти назвали «дуже новаторським» і «провокаційним», було недавно представлено на 35-му Конгресі Європейського комітету з лікування і досліджень в області розсіяного склерозу (ECTRIMS) 2019 року. За словами вчених, це випробування продемонструвало «досить виражене зміна траєкторії інвалідності та маркерів запалення, незважаючи на те, що включало невелика кількість пацієнтів».
Як внутрішньовенне, так і інтратекально введення стовбурових клітин забезпечило позитивні клінічні ефекти в порівнянні з плацебо з точки зору параметрів стандартної шкали інвалідності (EDSS, а також ряду інших показників. При цьому інтратекальний шлях виявився ефективнішим, ніж внутрішньовенне введення, по частоті рецидивів і декільком іншим вторинним кінцевим точкам.
За результатами, і внутрішньовенне, і інтратекальне введення стовбурових клітин виявилося безпечним і не супроводжувалося розвитком серйозних побічних ефектів. Втім, для остаточних висновків потрібне проведення клінічного дослідження третьої фази.
ЗА МАТЕРІАЛАМИ: MEDSCAPE